Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej i inne źródła internetowe

19 stycznia 2017 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się kolejna lekcja regionalna dla uczniów naszego  gimnazjum

Tym razem młodzież w ramach edukacji regionalnej poznała najważniejsze źródła internetowe brzeskiej Biblioteki, niezbędne do wyszukiwania konkretnych informacji z naszego regionu: m.in. CATL – Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej oraz katalog Bibliografia Regionalna.

Uczniowie poznali zbiory zgromadzone w CATL, ich strukturę, opis oraz metody wyszukiwawcze. Następnie wzięli udział w ćwiczeniach polegających na odnalezieniu konkretnych dokumentów w CATL, katalogu Bibliografia Regionalna, a także w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej, Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA i na platformie IBUK LIBRA. Gimnazjaliści przekonali się, że za pośrednictwem Internetu można skorzystać z katalogów bibliotecznych, które ułatwiają lokalizację przydatnych źródeł i publikacji elektronicznych.

Celem lekcji było kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze źródeł internetowych, rzetelnej selekcji informacji, a także prawidłowego doboru źródeł w wyszukiwaniu informacji.