Internetowe i narkotykowe dylematy…

…czyli warsztaty z zakresu profilaktyki cyberprzemocy i oraz narkomanii. Zajęcia odbyły się 26.03.2018r, wzięli w nich  udział uczniowie klas drugich, trzecich oraz 7.

Zajęcia przeprowadzono w dwóch blokach tematycznych. W czasie zajęć warsztatowych poświęconych cyberprzestępczości omówione zostały
• informacje ogólne na temat Internetu
• niebezpieczne programy
• przestępstwa popełniane w sieci i konsekwencje, jakie przewidują przepisy(m.in. nielegalny podsłuch, fałszerstwo komputerowe, spam, niszczenie dokumentów, obrażanie uczuć religijnych, szerzenie nienawiści na tle rasowym i etnicznym, przestępczość związana z pornografią w sieci, znieważenie, pomówienie, groźba karalna)
• ochrona praw autorskich- ściąganie nielegalnej muzyki, filmów, wyjaśnienie pojęć plagiat.
• zasady bezpiecznego korzystania z sieci
• netoholizm czyli uzależnienie od Internetu (fazy uzależnienia, skutki psychologiczne, fizjologiczne i fizyczne, społeczne, przeciwdziałanie).

Zajęcia dotyczące profilaktyki narkomanii polegały na obaleniu mitów i stereotypów, jakimi posługują się młodzi ludzie w dziedzinie związanej z narkotykami i narkomanią jako zjawiskiem społecznym. Zajęcia miały również podnieść poziom świadomości młodego człowieka w zakresie rodzajów uzależnienia (jaka jest różnica pomiędzy uzależnieniem fizycznym a psychicznym), na czym polegają poszczególne fazy uzależnienia od fazy eksperymentu do nadużywania a także przepisów prawnych wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Warsztaty prowadzone były w sposób i formie dostosowanej do możliwości percepcyjnej młodzieży. Całość wspomagana była prezentacją multimedialną. Mamy nadzieję, że zajęcia ugruntowały wiedzę naszych uczniów  na temat omawianych problemów,  zachęciły  do bezpiecznego korzystania z Internetu i poruszania się w przestrzeni cyfrowej oraz poszerzyły wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych ze stosowaniem środków uzależniających.