Dnia 6.06.2018r  w Szczurowej Szkolny Klub Europejski „EURO FRIENDS SZCZUROWA” zorganizował już VII edycję międzyszkolnego konkursu wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Dotyczył on Wielkiego Księstwa Luksemburga, państwa, które wraz z Niemcami, Belgią, Francją, Włochami i Holandią powołało do życia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, z której „wyrosła” Unia Europejska.

Konkurs polegał na rozwiązywaniu w grupach zadań testowych, przyporządkowywaniu, łączeniu pasujących do siebie elementów, podpisywaniu ilustracji, dokańczaniu zdań, a jego głównym celem było poszerzenie wiedzy uczniów na temat Luksemburga.

Naszą szkołę reprezentowała grupa w składzie: Oliwia Olchawa (kl.2a), Paweł Serwin (kl.3a), Łukasz Ligęza (kl.3c). Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat Wielkiego Księstwa Luksemburga i zajęli I miejsce. Gratulujemy!

Spotkanie ze strażakami

29 maja uczniowie z klas 1a odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.
Wyjście miało na celu zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy strażaka, poznania warunków codziennej służby strażaka oraz poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Na początku uczniowie poznali plan pracy strażaka oraz oglądnęli filmy edukacyjne  dotyczące bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowia. Następnie udali się do garażu, gdzie strażacy zaprezentowali wozy strażackie i omówili podstawowe wyposażenie pożarnicze różnych samochodów ratowniczo-gaśniczych.
Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się nowo nabyty wóz strażacki i kład pożarniczy, na których miały możliwość zrobienia pamiątkowych zdjęć. Zaś najwięcej radości sprawiła najmłodszym prezentacja środka gaśniczego w postaci strumienia wody, która stała się dla nich okazją do krótkiej, ale żywiołowej zabawy.
Uczniowie z wycieczki wrócili do szkoły bogatsi o niezapomniane wrażenia i wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego.

Poznań 2018

W dniach 29-30 maja 2018r  klasy 3b i 3d wzięły udział  w wycieczce do Poznania. Podczas pierwszego dnia pobytu pobytu w sercu Wielkopolski  zwiedziliśmy: Ostrów Tumski z Katedrą – początki państwa polskiego to Ostrów Tumski w Poznaniu. Ostrów w języku staropolskim oznacza wyspę a tum – katedrę. Na tej dawnej i obecnej wyspie rozpoczynają się historyczne dzieje Poznania i Polski.

Stary Rynek – główny plac miejski w Poznaniu wytyczony ok. 1253 roku jako centralne miejsce miasta lokacyjnego. Jest kwadratem o boku długości 141 metrów, a z każdej ze ścian wychodzą trzy ulice, z czego dwie skrajne z narożników. Znajduje się na Starym Mieście, w ramach osiedla administracyjnego Stare Miasto. Jest trzecim rynkiem co do wielkości w Polsce i jednym z największych w Europie.

Ratusz – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Oglądając Ratusz mieliśmy okazję poznać legendę o trykających koziołkach na ratuszowej wieży, gdy odgrywany jest hejnał. Wzgórze Przemysła.

Druga część dnia przeznaczona była na udział w Grze Miejskiej – WYŚCIG POWSTAŃCÓW. Wyścig Powstańców jest to gra dedykowana 100-leciu udanego Powstania  Wielkopolskiego.

Uczniowie  podzieleni zostali na drużyny, zadaniem każdej z drużyn było jak najszybsze zdobycie punktów strategicznych i posterunków zaznaczonych na mapie. Są to miejsca mocno związane z przebiegiem Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Aby zdobyć punkt strategiczny lub posterunek drużyna musiała rozwiązać zadanie znajdujące się na przypisanej do miejsca karcie.

Każda drużyna posiadała swojego łącznika – jedyną osobę uprawnioną do kontaktu z dowództwem. Jeżeli dana drużyna wykonała zadanie, musiała przekazać hasło łącznikowi, a ten następnie do dowództwa. W ten sposób drużyny zdobywały punkty. Taka organizacja wymagała planowania strategicznego, sprawnej komunikacji i pracy w grupie. Dokładnie, tak jak w wojsku powstańczym. Punkt dowodzenia ustawiony był przy tzw Odwachu – czyli budynku straży miejskiej. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Powstania Wielkopolskiego. To tutaj dowódca, czyli mistrz gry, pojawił się i zrobił odprawę – czyli wyjaśnił zasady gry używając mapy w dużym formacie. Do niego też drużyny mogły wysyłać łączników w razie potrzeby. Budynek Odwachy , dowódca , duża mapa wprowadziła graczy w klimat operacji wojskowej i pozwoliła im przeżyć atmosferę napięcia pierwszych godzin powstania. Zwyciężyła grupa uczniów z klasy 3d.

Tego samego dnia udało nam się zwiedzić wystawę na folwarku oraz Wielkopolski Park Etnograficzny. To był naprawdę pracowity dzień, pomimo że spędzony rekreacyjnie. Zmęczeni udaliśmy się do hotelu, gdzie zjedliśmy smaczną obiadokolację.. Po rozlokowaniu się w pokojach i gorącym prysznicu wszyscy (lub prawie wszyscy) udali się na zasłużony odpoczynek, by zregenerować siły przed kolejnym, bardzo napiętym dniem.

Następnego dnia udaliśmy się do Gniezna. Zwiedziliśmy tam Katedrę Gnieźnieńską, w której podziwialiśmy wspaniałe Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej na skalę europejską. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jest to muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna a następnie udaliśmy się do Dziekanowic ,gdzie zwiedziliśmy Ostrów Lednicki oraz Mały Skansen

Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń i wspomnień, żałując, że była to nasza ostatnia wycieczka gimnazjalna

Opiekę w czasie wycieczki sprawowały: p. Beata Franczak – Wołek wychowawczyni klasy 3b, p.Katarzyna Licak wychowawczyni klasy 3d oraz nasza ukochana p. Barbara Surowiecka, której bardzo dziękujemy za podjęty trud opieki podczas tego wyjazdu.