Bezpieczni w ruchu drogowym

29.10.2018r. uczniowie klasy 8b przeprowadzili happening pt. ”Bezpieczni w ruchu drogowym” w klasach 0a, 1a i 4a. Celem happeningu było przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz konieczności bezwzględnego przestrzegania obowiązujących przepisów. Happening przygotowany był w sposób dostosowany do możliwości dzieci, zawierał treści ważne przekazywane w sposób przystępny, czasami humorystyczny. Dzieci słuchały z zainteresowaniem, odpowiadały na zadawane pytania i  widać było, że temat jest im bliski, a treści nieobce.

Tego samego dnia przeprowadzono konkursy wiedzy na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Miały one różną formę dostosowaną do wieku i możliwości dzieci. W  klasach 0a i 1a był to quiz wiedzy. Uczniowie klasy 2a i 4a wzięli udział w grze szkolnej. Podzieleni na grupy musieli odszyfrować miejsca, w których czekają na nich konkretne zadania. Miejscami gry były: świetlica, biblioteka, sekretariat, sala gimnastyczna oraz stołówka szkolna. W tych punktach czekali na nich starsi koledzy ,pod kierunkiem których rozwiązywali kolejne zadania.

Zadania dotyczyły np.:

– określenia, które zdania dotyczące zachowań pieszego są prawdą, a które fałszem
– rozsypanki wyrazowej dotyczącej powinności rowerzysty
– znajomości znaków drogowych (układanie puzzli)
– historyjek obrazkowych

Uczniowie chętnie uczestniczyli w zaproponowanej grze. Z zaangażowaniem przystąpili do rozwiązywania zadań. Pojawił się również element zdrowej rywalizacji między grupami. Wszyscy uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat powinności uczestników ruchu drogowego. Zostali za to nagrodzeni słodkim „małym co-nieco”.

Dziękujemy starszym kolegom z kl.8b za przygotowanie ciekawych form promocji bezpieczeństwa w ruchu drogowym.