100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Warto   się czasem  zasłuchać w wiatru  granie,
szum   gałęzi,  listopadów  przemijanie.
Warto  się czasem  zasłuchać w grobów  ciszę…..

Zasłuchaliśmy się wspólnie z mieszkańcami Brzeska w czasie uroczystości patriotyczno–religijnej pt. „Pamiętamy” przygotowanej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W dniu 09.11.2018r. po raz kolejny spotkaliśmy się w Kościele NMP Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła w Brzesku, aby oddać hołd wszystkim tym, dzięki którym żyjemy, uczymy się i  pracujemy w  wolnym kraju .

Zaprosiliśmy zebranych  do wspólnego przeżywania bolesnej i  tragicznej historii naszej Ojczyzny w ostatnich stu latach jej istnienia. Wspominaliśmy: ofiary II wojny światowej, ofiary Katynia i Rzezi Wołyńskiej, bohaterskich powstańców walczącej Warszawy, wywożonych do łagrów, poległych z rąk braci w latach 1945-1956, ofiary „wypadków czerwcowych”, niespokojnych lat 70 i 80 oraz stanu wojennego. Wzruszająca recytacja, nastrojowe  piosenki sprawiły, że uczestnicy uroczystości zasłuchali się i wspominali tych, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny.

To była piękna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Młodzi ludzie zapewniają , że: Pamiętamy i dziękujemy za spokojne domy, za spokojne sny, za wolność i niepodległość .

Będziemy pamiętać również o słowach  Kardynała Stefana Wyszyńskiego  „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.

Dziękujemy uczniom, rodzicom, dyrekcji szkoły, scholi młodzieżowej z Okocimia pracującej pod opieką pani Iwony Mikołajek i panu Krzysztofowi Szydłowskiemu, który dbał o to, aby słychać nas było wyraźnie. Dziękujemy zespołowi nauczycieli, który  przygotował uroczystość.