Kodeks Młodego Czytelnika

18 listopada2019r. „Mądre Sówki” odwiedziły szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka zaprosiła uczniów w magiczny świat czytelnika. Najmłodsi, prowadzeni przez starsze koleżanki z klasy 7a – Kasię i Zuzę dosłownie „wjechali” do biblioteki naśladując „Lokomotywę” z wiersza Juliana Tuwima. W czasie lekcji bibliotecznej młodzi czytelnicy mogli zabłysnąć znajomością bohaterów dziecięcej literatury rozwiązując różne zagadali a także poznali zasady funkcjonowania tego szczególnego miejsca. Dowiedzieli się jak korzystać z książeczek w szkole i w domu. Efektem tych działań  jest wspólnie wypracowany Kodeks Młodego Czytelnika.

Po wizycie w szkolnej bibliotece jesteśmy pewni, że wszystkie dzieci już wiedzą jak należy dbać o książki: trzeba je szanować, nie wyrywać kartek, nie pisać i nie rysować po nich, jedzenie powinno trzymać się daleko od książek, oprawiamy je, zawsze odkładamy na półkę i wiele, wiele innych bardzo cennych rad, które wzięliśmy sobie głęboko do serca.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia KONWENCJI 0 PRAWACH DZIECKA. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

Tego  dnia wszyscy przyjdziemy do szkoły ubrani na niebiesko – przyłączymy się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRAW DZIECKA Z UNICEF.

Koleżanki i koledzy!!!

21 listopada obchodzimy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ.

Dlatego proponujemy aby w naszych strojach dominował kolor żółty. Tego dnia na parterze przygotowana zostanie  TABLICA ŻYCZLIWOŚCI, z której można będzie zabrać życzliwe słowo i ofiarować je koleżance lub koledze.

Musical w RCKB

Dziś uczniowie naszej szkoły z klas 0-3   wzięli udział w musicalu „O Małej syrence w niejednej piosence” w wykonaniu Teatru Moich Marzeń z Chorzowa.

Spektakl zachwycił chyba wszystkich! Przepiękne stroje, bogata scenografia, niezwykłe efekty świetlne i dźwiękowe,  a przede wszystkim znakomita gra aktorów!

Największe emocje u dzieci wzbudziła możliwość współdecydowania o losach bohaterów. Aktorzy kilkakrotnie zwracali się do widowni z zapytaniami, prośbami o radę czy pomoc. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem starały się tak pokierować akcją, by dobro zwyciężyło. Nie zabrakło zabawnych momentów czy postaci. Ot choćby krab Szachwara, który rozbawiłby nawet największego ponurasa. Dlatego brawom i śmiechom nie było końca.

Dzieci z  uwagą śledziły losy małej syrenki Vivien, która pokonała wiele trudności, aby dotrzeć do wyznaczonego sobie celu i aby spełniły się jej marzenia. Takie było też przesłanie bajki:

„Kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen. Teraz nie wiesz, jak i gdzie”.

Walczmy o swoje marzenia, wyznaczajmy sobie małe i duże cele. Mimo trudności zawsze mają szansę się spełnić i możemy być szczęśliwi. Choć droga nie zawsze jest łatwa. Ale warto być wytrwałym-tak jak bajkowa Vivien.