#zdalniealerazem

NASI BOHATEROWIE!!!

Drodzy uczniowie!

Nasi koledzy z oddziału zerowego i klas 1 przygotowali laurki dla pracowników służby zdrowia –  WIELKICH LUDZI I NASZYCH BOHATERÓW.

Podziękujmy razem również  wszystkim tym, którzy dbają  o to abyśmy w tej niecodziennej rzeczywistości żyli  w miarę normalnie, wygodnie i bezpiecznie: sprzedawcom i pracownikom sklepów, listonoszom, kierowcom, kurierom, strażakom, policjantom, żołnierzom i wszystkim producentom oraz całej rzeszy wolontariuszom. NASZYM BOHATEROM!

Stwórzmy razem galerię podziękowań. Namalujcie, napiszcie (a może nagrajcie życzenia) wyślijcie swoim wychowawcom, a my zamieścimy je w naszej internetowej  galerii!

Nasza galeria 🙂

Międzynarodowy projekt eTwinning „PROJEKT Z JAJEM”

W marcu, kiedy jeszcze chodziliśmy do szkoły, klasa 1b rozpoczęła  realizację projektu międzynarodowego pod hasłem „Projekt z jajem”. Został on opracowany przez naszą szkołę wraz z innymi czterema placówkami z Polski i zza granicy. Projekt ten wpisuje się w tzw. Program eTwinning, czyli europejska społeczność szkolna.

E Twinning gromadzi szkoły i przedszkola zarówno z całej Europy, ja i z kilku krajów z poza niej. W skrócie pisząc: przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy między sobą (współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki, a przy tym poznają lub poszerzają słownictwo z języka obcego…)

Jest to nasz pierwszy tego typu projekt, w skład, którego wchodzą dwa przedszkola (p-le z Jadownik, p-le ze Słowacji) i trzy szkoły podstawowe (PSZP nr 1 w Brzesku, ZSO NR 8 w Gdyni, PSZP w Mszczonowie). Sama tematyka związana jest ze  Świętami Wielkanocnymi. Chcieliśmy bliżej poznać tradycje i zwyczaje z regionów, gdzie znajdują się pozostałe placówki.

Z racji zaistniałej sytuacji zadania projektowe zostały zmodyfikowane, nieco „okrojone”, tak aby łatwiej można było realizować je w domu.

W marcu, w szkole wzięliśmy udział w konkursie na logo projektu między placówkami  – wygrał nasz projekt tj. logo stworzone przez naszą uczennicę – Zosię Kordaś 🙂

Zrobiliśmy też kartki wielkanocne oraz sporządziliśmy życzenia w języku angielskim i wysłaliśmy je do innych szkół i przedszkoli. W zamian otrzymaliśmy inne, także piękne, świąteczne kartki.

W domu uczniowie wraz z rodzicami zamienili się w kucharzy oraz kuchareczki i wykonali świąteczne potrawy, których podstawą było jajko. Miały to być potrawy z Małopolski. Podobnie stało się w innych przedszkolach i szkołach. Zdjęcia potraw oraz przepisy z różnych regionów Polski zostały połączone i zamieszczone na Padlecie (wirtualna tablica, na której zamieszcza się informacje na określony temat, można zobaczyć poniżej).

Stworzono także wspólny ilustrowany słowniczek  polsko – angielski. Klasie 1 b przypadło sportretowanie słów – EASTER LAMB (wielkanocny baranek) oraz EASTER CARD (wielkanocna kartka).Każda placówka miała za zadanie przygotować  inne słówka związane z Wielkanocą.

Cieszymy się, iż pomimo panującej w Polsce oraz na świecie trudnej sytuacji epidemiologicznej – udało się nam dokończyć to, co sobie zaplanowaliśmy. Nasza wiedza na temat zwyczajów wielkanocnych w Polsce jest o wiele bogatsza. Nauczyliśmy się  słów i życzeń wielkanocnych w języku angielskim. Uczyliśmy się gotować, tworzyć kartki świąteczne. Udało się nam poszerzyć swoje horyzonty oraz znajomości.

Pamiętamy….

13 kwietnia 2020 obchodziliśmy  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Święto upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej dokonane przez NKWD. To jedno z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

80 lat temu, 5 marca 1940 r. zapadła decyzja  o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Po trwających miesiąc przygotowaniach 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następne sześć tygodni Polacy byli wywożeni grupami do miejsc kaźni. W wyniku decyzji z 5 marca 1940 r. zamordowano ponad 21 tys. oficerów WP i funkcjonariuszy innych służb.

…I tylko pamięć została
po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.

I woła  o sprawiedliwość
i prawdę po świecie niesie –
prawdę o jeńców tysiącach
zgładzonych w katyńskim lesie.