Międzynarodowy projekt eTwinning „PROJEKT Z JAJEM”

W marcu, kiedy jeszcze chodziliśmy do szkoły, klasa 1b rozpoczęła  realizację projektu międzynarodowego pod hasłem „Projekt z jajem”. Został on opracowany przez naszą szkołę wraz z innymi czterema placówkami z Polski i zza granicy. Projekt ten wpisuje się w tzw. Program eTwinning, czyli europejska społeczność szkolna.

E Twinning gromadzi szkoły i przedszkola zarówno z całej Europy, ja i z kilku krajów z poza niej. W skrócie pisząc: przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy między sobą (współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki, a przy tym poznają lub poszerzają słownictwo z języka obcego…)

Jest to nasz pierwszy tego typu projekt, w skład, którego wchodzą dwa przedszkola (p-le z Jadownik, p-le ze Słowacji) i trzy szkoły podstawowe (PSZP nr 1 w Brzesku, ZSO NR 8 w Gdyni, PSZP w Mszczonowie). Sama tematyka związana jest ze  Świętami Wielkanocnymi. Chcieliśmy bliżej poznać tradycje i zwyczaje z regionów, gdzie znajdują się pozostałe placówki.

Z racji zaistniałej sytuacji zadania projektowe zostały zmodyfikowane, nieco „okrojone”, tak aby łatwiej można było realizować je w domu.

W marcu, w szkole wzięliśmy udział w konkursie na logo projektu między placówkami  – wygrał nasz projekt tj. logo stworzone przez naszą uczennicę – Zosię Kordaś 🙂

Zrobiliśmy też kartki wielkanocne oraz sporządziliśmy życzenia w języku angielskim i wysłaliśmy je do innych szkół i przedszkoli. W zamian otrzymaliśmy inne, także piękne, świąteczne kartki.

W domu uczniowie wraz z rodzicami zamienili się w kucharzy oraz kuchareczki i wykonali świąteczne potrawy, których podstawą było jajko. Miały to być potrawy z Małopolski. Podobnie stało się w innych przedszkolach i szkołach. Zdjęcia potraw oraz przepisy z różnych regionów Polski zostały połączone i zamieszczone na Padlecie (wirtualna tablica, na której zamieszcza się informacje na określony temat, można zobaczyć poniżej).

Stworzono także wspólny ilustrowany słowniczek  polsko – angielski. Klasie 1 b przypadło sportretowanie słów – EASTER LAMB (wielkanocny baranek) oraz EASTER CARD (wielkanocna kartka).Każda placówka miała za zadanie przygotować  inne słówka związane z Wielkanocą.

Cieszymy się, iż pomimo panującej w Polsce oraz na świecie trudnej sytuacji epidemiologicznej – udało się nam dokończyć to, co sobie zaplanowaliśmy. Nasza wiedza na temat zwyczajów wielkanocnych w Polsce jest o wiele bogatsza. Nauczyliśmy się  słów i życzeń wielkanocnych w języku angielskim. Uczyliśmy się gotować, tworzyć kartki świąteczne. Udało się nam poszerzyć swoje horyzonty oraz znajomości.