#zdalniealerazem

MAJOWE ŚWIĘTA!

Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Od 2004 roku -1 maja zbiega się z ważną dla Polski datą- wstąpienia do Unii Europejskiej.

Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004r. Święto to obchodzi się poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji i happeningów o charakterze patriotycznym. W tym dniu wszyscy wywieszamy flagę narodową.

2 maja kiedy świętujemy Dzień Flagi koniecznie trzeba pamiętać również o Dniu Polonii  i Polaków za Granicą. Bo przecież wszyscy Polacy to jedna rodzina!

Dzień ten upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie (drugiej na świecie) w 1791 roku. W dokumencie zawarto wiele postępowych tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym – jednym z najważniejszych w czasach międzywojennych. Idee wolnościowe  i wyzwoleńcze, z którymi nieodłącznie kojarzyła się konstytucja, nie podobały się jednak władzom PRL – u. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać do 1990 roku.

 Ciekawostki o świętach majowych, zagadki, wykreślanki i kolorowanki
-patrz folder -pedagoga szkolnego.