Święto Nieodległości 2020

🇵🇱 W dniu dzisiejszym dzieci z oddziału „0”, wraz z wychowawczyniami, przygotowały Akademię z okazji Święta Niepodległości. Dzieci przedstawiły historię naszego państwa pod zaborami poprzez recytację wierszy i śpiew pieśni patriotycznych. Uwieńczeniem tej ważnej uroczystości było zaśpiewanie Hymnu Polski 🇵🇱

Dzień Świętego Marcina

Dzień Świętego Marcina to  ważne święto w krajach DACHL, obchodzone 11 listopada. W Niemczech, Szwajcarii i Liechtensteinie nazywa się ono Martinstag, a w Austrii – Martini.

Święty Marcin był według legendy rzymskim żołnierzem żyjącym w IV wieku naszej ery. Przemierzając konno Francję, napotkał zmarzniętego i głodnego biedaka. Wzruszony jego losem, Marcin podzielił mieczem swój płaszcz na pół i oddał jedną połowę biedakowi.

Tej nocy we śnie ujrzał owego biedaka jako Chrystusa. Poruszony wizją, Marcin przyjął chrzest, porzucił służbę wojskową i zaczął pomagać ludziom biednym i pokrzywdzonym. Kiedy otrzymał wieść, że ma zostać biskupem, ukrył się w zagrodzie z gęsiami, bo nie chciał przyjąć tego zaszczytu. Gęsi jednak zaczęły hałasować i sprowadziły do niego posłańców.

Marcin cieszył się tak wielkim uznaniem ludzi, że jego pogrzeb, który odbywał się 11 listopada, stał się wielkim pochodem, w którym uczestniczyły również dzieci z małymi latarniami.

Na pamiątkę tego wydarzenia w Dzień Świętego Marcina dzieci zapalają latarnie (Martinslaterne).

Wieczorem wszyscy uczestniczą w pochodzie (Martinsumzug), który kończy się wielkim ogniskiem (Martinsfeuer).

Tego dnia jada się tradycyjną pieczoną gęś (Martinsgans), a na deser – ciastko zwane Weckmann w kształcie człowieka z fajką albo Martinsbrezel – pysznego precla.

Zapraszamy do wysłuchania piosenki „Ich gehe mit meiner Laterne”