Andrzejki tuż, tuż…

Dzień św. Andrzeja przypada na 30 listopada, świętowanie  andrzejek zawsze celebruje się jednak w noc z 29 na 30 listopada. Święty Andrzej, apostoł pochodzący z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, jest patronem wielu państw, narodów i miast, patronuje podróżnym, opiekuje się żeglarzami i  rybakami. Jest również orędownikiem zakochanych, wspomaga potrzebujących w sprawach matrymonialnych, stąd pewnie wiele zwyczajów andrzejkowych z tym związanych.

Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Najbardziej znane wróżby to; lanie wosku,  układanie butów,  wróżenie obierek jabłka, wkładanie pod naczynia różnych rekwizytów i wiele, wiele innych.

Andrzejki do tej pory są czasem, który kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka.

Więcej na temat zwyczajów andrzejkowych w folderze pedagoga.

Klasa 2b realizowała projekt e Twinning „JĘZYKOWE MISIOWANKI”

W trakcie nauczania zdalnego uczniowie klasy II B wraz z panią wychowawczynią zrealizowali projekt, który miał na celu połączenie obchodów „DNIA PLUSZOWEGO MISIA” (TEDDY BEAR DAY) wraz z wprowadzeniem ELEMENTÓW JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Projekt ten wpisuje się w tzw. Program eTwinning, czyli europejska społeczność szkolna.

E Twinning gromadzi szkoły i przedszkola zarówno z całej Europy, ja i z kilku krajów z poza niej. W skrócie pisząc: przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy między sobą (współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki, a przy tym poznają lub poszerzają słownictwo z języka obcego…). Podczas realizacji Projektu „JĘZYKOWE MISIOWANKI” realizowano elementy podstawy programowej – JĘZYK OBCY – wprowadzanie i utrwalanie słownictwa, usprawnianie mowy, INFORMATYKA – rozwijanie umiejętności posługiwania się narzędziami TIK w celach edukacyjnych. UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE – integracja społeczności klasowej, wdrażanie do współpracy, promocja empatii.

Zaczynając od początku:

1. Uczniowie w ramach zadania domowego wyszukali zdjęcie danego misia w Internecie. Pobrali fotografię, w dowolnym programie stworzyli tło do obrazka, ozdobili.
  2. Na podstawie wszystkich prac uczniów powstała prezentacja stworzona przez nauczyciela. Nazwy misiów przedstawiono w języku angielskim.

3. W ramach lekcji online zaprezentowano uczniom prezentację multimedialną stworzoną w programie Canva, na której wprowadzono nazwy misiów w języku angielskim. W ramach tej lekcji powtórzono także z dziećmi nazwy części ciała w języku obcym – na podstawie części ciała misia.

4. Dzieci w ramach zadania domowego wypełniły karty pracy, które utrwaliły słownictwo poznane na lekcji online. Za zaliczone zadanie otrzymały Dyplom – Przyjaciela Pluszowego Misia w języku angielskim.

5. Na kolejnej wideo rozmowie z dziećmi poproszono uczniów o przygotowanie swoich pluszowych misiów, utrwalono nazwy części ciała wraz z piosenką SUPER SIMPLE SONGS „MY TEDDY BEAR”.

Cieszymy się, iż pomimo panującej w Polsce oraz na świecie trudnej sytuacji epidemiologicznej – udało się nam zrealizować to, co sobie zaplanowaliśmy. Nauczyliśmy się  nazw sławnych misiów w języku angielskim. Wiemy jak wymówić części ciała na podstawie pluszowego niedźwiadka. Uczyliśmy się współpracować, wspólnie tworzyć. Ćwiczyliśmy swoje umiejętności komputerowe oraz pracę z Internetem. Udało się nam poszerzyć swoje horyzonty z czego jesteśmy bardzo zadowoleni 🙂