Karnawał

Pod koniec karnawału w Polsce obchodzony jest tłusty czwartek. To wtedy właśnie co niektórzy biją rekordy w ilości zjedzonych pączków. Nie ma co ukrywać – w naszym kraju to święto obżarstwa. Jako że tłusty czwartek związany jest z okresem wielkanocnym, to i jego data jest ruchoma. W tym roku tłusty czwartek obchodzony jest 11 lutego.

A jaka jest tradycja w Niemczech?

Tam tradycja jest trochę inna. W Niemczech tłusty czwartek nazywany jest Weiberfastnacht i obchodzony jest tego samego dnia co w Polsce. Ale u Niemców nie jest istotne to, co trafi na stół, a to, jak jest to święto celebrowane.

Weiberfastnacht to kolorowy i huczny karnawał, ( Karneval / Fasching ) podczas którego mieszkańcy miast i miasteczek wychodzą na ulice, żeby wziąć udział we wspólnej zabawie i biesiadzie. Każdy kto chce może przebrać się i uczestniczyć w paradzie. Tego dnia dzieci nie idą do szkół, a na stołach pojawiają się pączki oraz główna potrawa – ciasto drożdżowe.

Idea Weiberfastnacht powstała na bazie wydarzeń z 1824 roku z Beuel koło Bonn. Wtedy właśnie praczki z miejscowej pralni wszczęły bunt. Nie podobało im się, że tylko mężczyźni mogą tego dnia świętować, więc założyły swój komitet (Damenkomitee) i rozpoczeły zabawę.

Do dziś co roku w ostatni czwartek przed Środą Popielcową (Aschermittwoch) o godzinie 11:11 przebrane kobiety szturmem wchodzą do miejskich ratuszy, aby obciąć urzędnikom krawaty (Krawatten abschneiden). Stanowią one bowiem symbol męskiej władzy.

Następnie otrzymują one symboliczny klucz do bram miast (der Stadtschlüssel), a panowie mogą zostać wynagrodzeni za utratę krawata buziakiem (Bützchen/Küsschen)

Karnawał najbardziej świętowany jest w landzie Nadrenia-Północna Westfalia, tutaj niemalże w każdym większym miasteczku czy wsi odbywają się barwne korowody, ludzie chodzą przebrani po ulicach, dzieci nie mają lekcji  w szkole. Kupując chleb w piekarni jest się obsługiwanym np. przez diabła,  a mężczyźni kryją swoje krawaty z obawą pod kurtkami.

Szczytowym punktem niemieckiego karnawału jest Różany Poniedziałek (Rosenmontag), który obchodzony jest wyjątkowo hucznie w graniczącej z Francją Nadrenii. W Moguncji, Kolonii, Düsseldorfie, Bonn i innych nadreńskich miastach odbywają się karnawałowe pochody i zabawy. Członkowie karnawałowych stowarzyszeń rozdają z wolno jadących pojazdów słodycze: cukierki, czekoladki i inne łakocie. Bardziej przezorni widzowie ustawiają się wzdłuż trasy pochodu z torbami i odwróconymi parasolami, co pozwala im nałapać znacznie większą ilość słodyczy, niż gdyby posługiwali się jedynie rękami. Większość z nich jest przebrana w kostiumy klaunów czy piratów. Karnawałowe pochody odbywają się także w innych częściach Niemiec, m.in. w Szlezwiku-Holsztynie, Kraju Saary, Turyngii i Saksonii-Anhalcie.

Rosenmontag in colorful wooden characters on background made of confetti

9 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień obchodzony od 2005 roku, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież..

O bezpiecznych zrachowaniach oraz obowiązującej netykiecie informowaliśmy dzisiaj najmłodszych uczniów naszej szkoły. Były gazetki informujące o korzyściach Internetu
i  zagrożeniach istniejących w przestrzeni cyfrowej , dzieci oglądały filmy oraz uczyły się o bezpiecznych zachowań w sieci. Uczniowie klasy 1b przygotowali happening, który nagrali i umieścili na stronie internetowej szkoły.