Projekt ETWINNING

Klasa 2B realizuje projekt ETWINNING dotyczący bezpieczeństwa w internecie. „TAJEMNICZA WYPRAWA DO NETOLANDII – escape room”. Pierwsza faza projektu.

E Twinning gromadzi szkoły  zarówno z całej Europy, ja i z kilku krajów z poza niej. W skrócie pisząc: uczniowie i nauczyciele wykorzystują internet we współpracy między sobą (współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki).

Projekt „Tajemnicza wyprawa do Netolandii – escape room”: skierowany jest do uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Założeniem  projektu jest  stworzenie pełnej przygód gry, dzięki której uczniowie poznają podstawowe zasady bezpiecznego udziału w społeczności internetowej. Uczestnicy zostają przeniesieni do pokoju zagadek. Młodzi uczestnicy projektu odbywają fascynująca podróż do Netolandii.  Podczas tej wędrówki  samodzielnie szukają  odpowiedzi na zaszyfrowane zagadki. Mierzą się z zadaniami analogowymi i interaktywnymi.

Uczniowie, wcielając się w detektywów, samodzielnie szukają odpowiedzi na zaszyfrowane  pytania, wyjaśniają zagadki i szukają tropów dających rozwiązanie tajemnic, tak by poznać zasady dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.

Każda grupa projektowa działająca w szkołach partnerskich  opracuje zadanie do pokoju zagadek. Z wypracowanego materiału powstaje  escape room,  w którym uczniowie rozwiązując zagadki zgłębiają i utrwaląją wiedzę na temat zasad  bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

#Bezpieczeństwo w Internecie, #DBI2021, #Dzień Bezpiecznego Internetu, #Escape Room

Cele projektu:

– zapoznanie z zasadami dotyczącymi bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania
z internetu,

– prezentacja stron zawierających bezpieczne  treści,
– dzielenie się wiedzą za pomocą nowoczesnych technologii,
– wykorzystywanie nowoczesnych technologii do celów edukacyjnych,
– przyrost wiedzy i umiejętności  z zakresu korzystania z zasobów dostępnych w internecie,
– rozwijanie umiejętności współpracy.

W pierwszej fazie projektu klasa 2B stworzyła swoje propozycje na logo projektu. Naszą klasę reprezentowało logo Szymona Kuzaka:

Ostatecznie logo projektu wygląda tak:

Na zajęciach komputerowych dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu korzystając z narzędzia stworzonego w aplikacji Story Jumper.

Tajemnicza wyprawa do Netolandii

Na końcu wypełniły test sprawdzający stopień przyswojenia wiedzy, stworzony
w aplikacji genial.ly.

Podczas lekcji stworzyliśmy także opowiadanie, które zostało rozwinięte przez klasę trzecią ze SP nr 1 w Plewiskach oraz graficznie opracowane w programie Canva.

Dopełnieniem działań była nauka piosenki Zozi – „Świat realny jest genialny”.

Podczas realizacji kolejnych zadań związanych z projektem, wiele się uczyliśmy, a przy okazji świetnie bawiliśmy!