NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

 DSC_0101W dniu 06.04.2016r. uczestniczyliśmy w niecodziennym wydarzeniu- spotkaniu z panem Dov Landau byłym mieszkańcem Brzeska, który odwiedził naszą szkołę i opowiedział historię swojego życia. Dla nas to nie tylko lekcja historii, ale historia  bolesnych i dramatycznych losów człowieka, więźnia 5 obozów koncentracyjnych. Lekcja tragicznego zmagania się z bólem, głodem, chłodem, samotnością i strachem. Lekcja przetrwania i zachowania godności i szacunku do siebie i drugiego człowieka. Bo wg pana Landau najważniejsze w życiu to „być dobrym człowiekiem” .

Nasz gość to człowiek niezwykle pogodny, życzliwy, otwarty, pełen ciepła. Chętnie opowiadał na nasze pytania, które zadawaliśmy korzystając z okazji, która być może więcej się nie zdarzy. Dzisiejsze spotkanie pełne było wzruszeń (naszych) i niedowierzania nad tragizmem przeżyć naszego gościa. Było piękną  bo prawdziwą lekcją żywej historii, o której wiemy jedynie z publikacji i literatury. Dzisiaj mieliśmy zaszczyt wysłuchać relacji naocznego świadka i uczestnika tamtych wydarzeń.

Dziękujemy panu Dov Landau za to, że zechciał się z nami spotkać i opowiedzieć bolesną historię życia. Życzymy zdrowia i wielu udanych spotkań z młodymi ludźmi.

Dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym spotkanie było możliwe.

Samorząd Uczniowski

zdjęcia