4A „zamknięta w malowanej skrzyni”

Pewnego kwietniowego dnia klasa 4 A wzięła udział w fantastycznych warsztatach pt. ”Zamknięte w malowanej skrzyni” w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Celem warsztatów było przybliżenie obrzędów i zwyczajów małopolskiej wsi z początku XX wieku. Po interesującym multimedialnym wprowadzeniu i pogadance, nasi dzielni czwartacy zajęli się (UWAGA!!!) skubaniem pierza. Darcie pierza okazało się być przyjemną, ale żmudną  pracą. Żeby zrobić jedną poduszkę trzeba poświęcić mnóstwo czasu, który płynie nieco szybciej, gdy wspólnie wyśpiewuje się ludowe piosenki 🙂
Sami się o tym przekonaliśmy.

Następnie zwiedziliśmy dom Wincentego Witosa oraz wzięliśmy udział w obrzędzie chrzcin i pierwszej kąpieli dziecka. Bajka !!!

Po tych rodzinnych uroczystościach nastąpiła zasłużona przerwa na posiłek, który spożyliśmy na łonie natury delektując się świeżym powietrzem i piękna pogodą.

Druga części warsztatów miała charakter plastyczny- ozdabialiśmy bowiem drewniane skrzyneczki; każdy według własnego pomysłu. Powstały oryginalne szkatuły, jedna piękniejsza od drugiej. Na pewno nie znajdziecie takich w żadnym sklepie.

Oczywiście każdy zabrał swoją skrzyneczkę do domu.

Na tym nie koniec- po ciężkiej pracy mogliśmy się wyhasać do woli na olbrzymiej łące. Chłopcy biegali, a dziewczynki robiły piruety, gwiazdy, mostki inne akrobacje.

Cudownie spędziliśmy czas 🙂  !!!

zdjęcia