Klasa 8b odwiedziła Muzeum Okręgowe w Tarnowie

„Nadzieja w męstwie, ratunek w zwycięstwie!”  – to tytuł zajęć warsztatowych,
w   których 11 grudnia 2018r.wzięli udział uczniowie klasy 8b

Warsztaty muzealne poświęcone były potędze husarii, obejmowały okres historyczny wojen Rzeczypospolitej Obojga Narodów z Imperium Osmańskim, ze szczególnym uwzględnieniem panowania Jana III Sobieskiego i Odsieczy Wiedeńskiej.

Punktem wyjścia było zapoznanie uczestników zajęć z elementami uzbrojenia husarskiego znajdującego się na wystawie, z kolekcją polskich oraz orientalnych militariów z XVII, XVIII oraz XIX w. Wśród eksponatów prezentowane było m.in. uzbrojenie ochronne ciężkozbrojnej jazdy polskiej oraz unikatowa kopia husarska, o długości prawie pięciu metrów. Pośród zbioru broni białej eksponowane są szable polskie z XVIII i XIX wieku.

Zwiedziliśmy również: zbrojownię myśliwską gdzie prezentowana jest broń palna używana dla rekreacji, do polowań i sportu, ale także oręż służący do samoobrony i pojedynków,  Salę Rady z ekspozycją porcelany i szkła, Salę Pospólstwa – czyli największe i reprezentacyjne pomieszczenie ratusza, którego nazwa pochodzi od funkcji jaką dawniej pełniła – dziś Galeria Portretu Staropolskiego, Salę wschodnią – gdzie prezentowana jest wystawa srebrnych zastaw stołowych. Na koniec mogliśmy podziwiać panoramę Tarnowa z wieży Ratusza.

zdjęcia