Wycieczka po Ziemi Świętokrzyskiej

5 czerwca 2019 roku klasy 3c i 3e pod opieką p. Małgorzaty Sułek, p. Edyty Serwatki
i p. Marty Kani wybrały się na wycieczkę po Ziemi Świętokrzyskiej.

Pierwszym punktem programu była wizyta Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Zwiedziliśmy interaktywną wystawę, która pozwoliła nam wyruszyć w fascynującą podróż do świata energii.

Uczestniczyliśmy też w warsztatach „Spróbuj to przetrawić”. Jaki to ma związek w energią? Otóż ciało człowieka nieustannie przerabia pokarm na paliwo. Zanim jednak pożywienie stanie się użyteczne musi odbyć podróż przez układ pokarmowy. Dowiedzieliśmy się dlaczego duże ilości cukru szkodzą naszemu organizmowi. I chodzi tu nie tylko o puste kalorie. Wykonaliśmy doświadczenie z dokarmianiem cukrem drożdży i okazało się, że on drożdżom bardzo smakuje i powoduje ich nadmierny wzrost. Nasze ciała naturalnie zawierają drożdże, ale nie ma potrzeby je zbytnio rozmnażać.

Kolejny punkt programu to wyjście na Święty Krzyż. Zwiedzaliśmy tam  sanktuarium oraz odwiedziliśmy kryptę  księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

W drodze powrotnej widzieliśmy gołoborze na stoku Łysej Góry. Gołoborze to nosi imię znanego botanika prof. R. Kobendzy i zajmuje 3,84 ha powierzchni.

Zakończenie wycieczki to ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Uśmiechnięci i zadowoleni, nieco nawet opaleni, bo pogoda była wyśmienita, wróciliśmy do Brzeska.

zdjęcia