Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin zaprasza uczniów (młodszych z rodzicami), nauczycieli naszej szkoły na wydarzenia związane z rocznicą wybuchu powstania  w getcie warszawskim, które będą miały miejsce w dniu 20 kwietnia 2020r.

Program wydarzeń: (streaming – przekazywanie obrazu na żywo)

20 kwietnia, w poniedziałek, na stronie Muzeum POLIN na Facebooku https://www.facebook.com/polinmuseum

9:00 – 9:30
Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych.  Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy  musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę. Rafał to żydowski chłopiec mieszkający z dziadkiem w warszawskim getcie, zaś Bluma to ośmioletnia dziewczynka, którą poznajemy w dniu, w którym wraz ze swoją żydowską rodziną musi przeprowadzić się do krakowskiego getta. Zajęcia dla uczniów klas 4 – 6.

10:00-10:30
„Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN  Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” . Na żydowskiej ulicy nierzadko bywało tłoczno i gwarno. Jak wyglądała żydowska dzielnica dużego miasta w Polsce przed drugą wojną światową?
Na żydowską ulicę  – bez wychodzenia z domu – zabiera nas Katarzyna Jankowska, przewodniczka Muzeum POLIN. Zajęcia skierowane do uczniów klas 7- 8.

10:30-11:00
„Getto warszawskie” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN Wybuch II wojny światowej na zawsze przekreślił marzenia, plany i nadzieje tysięcy Żydówek i Żydów. W galerii „Zagłada” prezentujemy losy ludności żydowskiej w latach 1939 -1945 – od dyskryminujących i wykluczających zarządzeń, przez izolację, po fizyczną eksterminację. Pokazujemy miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii getta warszawskiego i dowiadujemy się, kim byli ludzie stłoczeni w zamkniętej dzielnicy i wywiezieni z getta latem 1942 roku. Spacer bez wychodzenia z domu prowadzi Anita Borkowska, przewodniczka Muzeum POLIN.
Zajęcia skierowane do uczniów klas 7- 8.

12:00-13:00
Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika.
Film Kamy Veymont „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” opowiada o sytuacji Żydów w przedwojennej stolicy, przebiegu powstania oraz pokazuje współcześnie istniejące miejsca upamiętniające wydarzenia w getcie warszawskim. Wykorzystano w nim wcześniej niepublikowane, archiwalne materiały z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation, Filmoteki Narodowej oraz animacje Łukasza Rusinka. Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych.

13:00 – 13:30
Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.