Święta majowe

Przed nami 1, 2 i 3 maja. Święta majowe to szczególnie ważne daty  w historii Polski. Warto więc przypomnieć sobie, dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy.

1 Maja

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i  jest naznaczony krwią i cierpieniem strajkujących robotników.

W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w pochodach pierwszomajowych było obowiązkowe. Dzień

1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie.

Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serce czyste…
Piękne są nasze barwy ojczyste. (Cz. Janczarski „Flaga”)

3 Maja

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Podczas II Wojny Światowej święto zostało zdelegalizowane. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja – znów jest świętem narodowym.

Biblioteka szkolna przedłuża czas składania prac konkursowych na wykonanie
grzbietu wybranej książki. Ostateczny termin oddania pracy – 07.05.21 r.

Wszystkich, którzy chcą jeszcze wziąć udział w wykonaniu ozdobnego portalu, zapraszamy na Google Dysk do folderu BIBLIOTEKA.
Tam znajdziecie instrukcję, jak należy wykonać konkursową pracę.