Europejski Dzień Wynalazcy

Czy wiecie, że 9 listopada w Niemczech, Austrii i Szwajcarii obchodzi się Dzień Wynalazcy? Święto to powstało z inicjatywy Gerharda Muthenhallera – niemieckiego wynalazcy i przemysłowca, a celem jest zachęcenie wszystkich ludzi do kreatywnego myślenia i realizowania nietuzinkowych pomysłów, które niekoniecznie muszą przynieść zyski, czy też trafić do masowej produkcji, bo przecież liczy się odwaga i chęć wprowadzania wynalazków w życie.

9 listopad upamiętnia urodziny Hedy Lamarr – austriackiej  i amerykańskiej gwiazdy kinowej, o której w latach  40-tych XX wieku pisano „najpiękniejsza kobieta Hollywood”.

Mało osób wiedziało wówczas o jej osiągnięciach z dziedziny techniki. W czasie II wojny światowej wynalazła metodę sterowania sygnałem radiowym uniemożliwiającą przeciwnikom przechwytywanie go. Wynalazek nie został od razu wykorzystany, dopiero w okresie powojennym amerykańska marynarka zaczęła go stosować w seryjnym uzbrojeniu

Obecnie metoda ta jest wykorzystywana  w najpopularniejszych technologiach  bezprzewodowej transmisji danych,  takich jak Wi-Fi, WLAN, Bluetooth czy GPS.

Okazuje się, że w sumie wszystko zaczęło się od potrzeby. To ona sprawiła i nadal sprawia, że człowiek zaczyna kombinować, wpada na genialny pomysł i czasami tworzy rzeczy, które zadziwiają świat. Może warto spróbować?