Walentynki w Niemczech

Valentinstag czyli Walentynki – Jak obchodzi się ten dzień w Niemczech?

Symbolem Walentynek w Niemczech są przede wszystkim czerwone róże, które świadczą o miłości oraz czekoladowe lub piernikowe słodycze w kształcie serca. Jeśli czekoladki, to muszą być koniecznie z marcepanu w polewie z mlecznej czekolady, jeśli z piernika, to w polewach lukrowych z miłosnymi wzorami. Jednak najbardziej popularnym prezentem jest świnka, czyli symbol dobrobytu. Wizerunek świnki pojawia się  często na walentynkowych kartkach, koszulkach i innych prezentach typowych dla tego święta.

Tradycje: Oprócz obdarowywania się słodkimi prezentami i zjedzenia romantycznej kolacji wierzy się także w różnego rodzaju przepowiednie, sny i wróżby. Podobno nieznajomy, który przyśni się dziewczynie w nocy przed Walentynkami, będzie jej wybrankiem, a mężczyzna, którego dziewczyna ujrzy pierwszego w Walentynkowy poranek, zostanie jej mężem.

W Niemczech pierwszy raz Valentinstag pojawił się w latach 50. XX wieku. Zapoczątkowali go amerykańscy żołnierze po II wojnie światowej. Jednak aż 70% Niemców nie podchodzi z entuzjazmem i nie traktuje w szczególny sposób tego dnia. Z drugiej strony badania wskazują na to, że tego dnia wzrasta liczba kupionych win i upominków związanych ze świętem zakochanych.