Lekcja z profesorem Ambrożym Kleksem

Klasa 4 a zakończyła czytelniczą przygodę z książką Akademia Pana Kleksa. Niezwykła postać nauczyciela wprowadziła uczniów w baśniowy świat szkoły z marzeń. Któż z nas nie chciałby na lekcji geografii grać globusem jak piłką? Albo leczyć chore sprzęty? Nie wszystkie lekcje inspirowane Akademią Pana Kleksa są możliwe do realizacji, ale kleksografia… czemu nie?! Wystarczyła kartka papieru, atrament i… wyobraźnia- tylko tyle i aż tyle! Uczniowie stawiali kleksy i próbowali rozszyfrować, co kryją ich obrazy. Potwory, zwierzaki, ufoludki stały się tematem krótkich wierszy napisanych podczas tych zajęć. Później można było doczyścić ręce i ławki sokiem z cytryny. Adaś zbierał guziki, a co kolekcjonują uczniowie kl. 4a? – o tym przekonał się Mikołaj, kiedy przyszedł do nich na lekcję, a oni pochwalili mu się swoimi zbiorami. Na kolejnych zajęciach języka polskiego, plastyki i wychowawczej uczniowie uczyli się pracy w grupie. Tworzyli makiety akademii, które musiały być wierne opisowi przedstawionemu w lekturze. Efekty pracy możenie zobaczyć na zamieszczonych poniżej zdjęciach. Znakomita książka Jana Brzechwy zachęciła uczniów do czytania, bo stereotyp o nudnych lekturach został przełamany.
Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu czytelniczego „Polubić czytanie”.