Świąteczne dania w Niemczech i Wielkiej Brytanii

Boże Narodzenie tuż, tuż, więc najwyższy czas pomyśleć o świątecznych wypiekach. Czasem dobrze jest zerknąć do tradycji kulinarnych z innych krajów na przykład z Niemiec czy Wielkiej Brytanii i wypróbować coś nowego 😊. Poniżej zamieszczamy ciekawostki na temat charakterystycznego dla Niemiec ciasta Stollen i dania Christmas pudding, przyrządzanego w Anglii. Może komuś uda się je zaserwować już podczas tych świąt.

Stollen to wypchana bakaliami i orzechami niemiecka strucla drożdżowa pochodząca z Drezna, przygotowywana na Boże Narodzenie. Pierwsza oficjalna wzmianka o tym cieście pochodzi z 1474 roku. Oryginalne Stollen produkowane jest do dzisiaj w tym mieście tylko przez 150 piekarzy. Głównymi składnikami są kandyzowane i suszone owoce, orzechy, marcepan, rum, wanilia i drożdże, czasem też kardamon i cynamon. Całość jest posypana obficie cukrem pudrem i wygląda bardzo apetycznie. Legenda głosi, że  strucla swoim kształtem ma symbolizować owinięte w pieluszkę dzieciątko Jezus.

Stollen ma nie tylko bardzo charakterystyczny zapach, ale też smak marcepanu oraz ciasta drożdżowego. Nie sposób pomylić je z innym ciastem. I co najważniejsze – najlepiej zrobić je kilka tygodni przed świętami.

Christmas pudding to tradycyjne bożonarodzeniowe danie kuchni angielskiej.Jego konsystencja jest podobna do ciasta. Do przygotowania tego deseru potrzebne są między innymi suszone i kandyzowane owoce, zmielone orzechy, przyprawy korzenne i alkohol. Świąteczny pudding to świetna propozycja na osłodzenie wigilijnej kolacji. Zdarza się, że do ciasta na pudding dodaje się monetę. Ten, kto ją znajdzie będzie  miał szczęście w nadchodzący roku.

Początkowo był to prosty i sycący posiłek dla ubogich, oparty głównie na składnikach dostępnych w danym regionie. Z biegiem czasu pudding angielski ewoluował i stał się bardziej złożonym i wykwintnym daniem, które jest obecne na stołach w czasie świąt i innych uroczystości.