Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile” #ŁączyNasPamięć

Już po raz dwunasty przystąpiliśmy do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin.

19 kwietnia 2024r. (piątek) wspólnie uczcimy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zachęcamy wszystkich do przypięcia żonkila, i upamiętnienia ludzi i  wydarzeń z 1943r.

Dlaczego żonkil? 

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Powstanie w getcie warszawskim  – wybuchło na terenie warszawskiego getta 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja 1943 roku.
Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom, jak również pierwszym  miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była likwidacja getta warszawskiego i stopniowe mordowanie jego mieszkańców, dokonywane w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.