Wycieczka do Belgii

W dniach 15- 19 czerwca 2018 roku młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział w wycieczce do Belgii w ramach „Małopolskiej Wizyty Studyjnej”.  Organizatorem jej był  Europoseł Edward Czesak. Była to forma nagrody dla  wyróżniających się uczniów w  projekcie niepodległościowym „Z poezją i pieśnią na ustach w drodze do wolności”.

Podczas  wycieczki uczniowie zobaczyli wiele ważnych i ciekawych miejsc, z jakich słynie Bruksela. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie miasta, m.in. katedry św. Michała i św. Guduli, Grand – Place, czyli głównego placu miasta wraz z Ratuszem oraz Atomium – modelu kryształu żelaza powiększonego o 150 razy. Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć symbolu Brukseli – fontanny Mannaken Pis.

Uczniowie  mogli zobaczyć również Ostendę-popularny kurort nadmorski położony nad Morzem Północnym.

Zwiedzili również  przepiękną Brugię, zwaną „Flamandzką Wenecją” przyciągającą swą średniowieczną architekturą, meandrującymi kanałami i brukowanymi, romantycznymi uliczkami.

Kulminacyjnym punktem programu była wizyta w Parlamencie Europejskim. Zwiedzanie sali plenarnej, w której odbywają się obrady Parlamentu Europejskiego, spotkanie z Europosłem Edwardem Czesakiem, wykład dotyczący historii i zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, drobne upominki i wspólny lunch to główne punkty programu tej wizyty.

Młodzież poznała również kuchnie belgijską, jej charakterystyczne potrawy i przysmaki.  Belgia słynie ze swoich słodkich wyrobów, takich  jak czekolada i gofry. Zwiedzając można było podziwiać małe sklepiki z ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o niesamowitych kształtach i smakach.

Dni spędzone w Belgii przybliżyły uczestnikom wycieczki historię oraz kulturę tego kraju.  Z pewnością pozostanie ona na długo w naszej pamięci, nie tylko ze względu na możliwość uczestniczenia w spotkaniach w Parlamencie Europejskiem, ale także ze względu na bogactwo atrakcji turystycznych. W imieniu uczestników wycieczki chcieliśmy gorąco podziękować organizatorom za możliwość uczestniczenia w „Małopolskiej Wizycie Studyjnej”.