System szkolnictwa w Niemczech

Obowiązek szkolny w Niemczech dotyczy dzieci w wieku od 6. do 18. roku życia. Edukacja w tym kraju jest całkowicie bezpłatna. System edukacji w Niemczech wymaga od uczniów podjęcia decyzji o dalszej ścieżce edukacyjnej stosunkowo wcześniej. Już w wieku 10 lat, po ukończeniu podstawówki, która trwa 4 lata (wyjątek stanowi Berlini Brandenburgia, gdzie uczniowie uczęszczają do podstawówki sześć lat),  szkoła wydaje opinię na temat zdolności dziecka, która może decydować o tym, w jakiej placówce będzie kontynuowało edukację. Do wyboru są szkoły główne (Hauptschule- przeznaczona jest dla tych uczniów, którzy podczas nauki w podstawówce nie osiągali wysokich wyników. W zależności od landu trwa ona 5 lub 6 lat i umożliwia przygotowanie do edukacji zawodowej), realne (Realschule, czyli szkoła realna, przeznaczona jest dla uczniów, którzy chcą udać się na praktykę w różnych dziedzinach gospodarki, np. służbach publicznych, rzemiośle, przemyśle czy handlu. Trwa ona przez 5-6 lat) i ogólnokształcące (Gymnasium – trwa 9 lat i przeznaczone jest dla uzdolnionych uczniów, kończy się egzaminem maturalnym). Zdanie rodziców i ucznia jest brane pod uwagę, ale nie zawsze ma wpływ na ostateczną decyzję. Wybór odpowiedniej szkoły determinuje całą przyszłość ucznia. Gesamtschule, czyli szkoła zbiorcza to połączenie powyższych typów szkół. Występuje ona tylko w niektórych landach. Podstawą szkolnictwa zawodowego jest system dualny. Polega on na tym, że uczniowie uczęszczają do szkoły przez trzy lata (Berufsschule – szkoła zawodowa),  a następnie są przyuczani do zawodu bezpośrednio na stanowisku pracy. Otrzymują oni również normalne wynagrodzenie.

Rozpoczęcie roku szkolnego w Niemczech, różni się w zależności od landu. Niektóre dzieci zaczynają naukę już pod koniec lipca lub sierpnia, a inne – w połowie września. Podobnie sytuacja wygląda z wakacjami. Podczas gdy w Polsce dzieci cieszą się dwoma miesiącami wolnego, od końca czerwca do końca sierpnia, w Niemczech przyjęto system zmianowy, podobny do polskich ferii zimowych. Oznacza to, że niektóre landy rozpoczynają wakacje pod koniec czerwca, zaś inne dopiero pod koniec lipca, ale wszędzie trwają one około 6 tygodni. Wszystko to ma na celu uniknięcie obciążenia hoteli, biur podróży oraz korków na autostradach. Niemieccy uczniowie, w zależności od landu, oprócz ferii zimowych i letnich, mogą również cieszyć się przerwą jesienną, która przewidziana jest na październik lub listopad oraz feriami zielonoświątkowymi, mającymi miejsce w maju i czerwcu. W tym przypadku również istnieją pewne nieścisłości – niektóre kraje związkowe w ogóle nie przewidują ferii jesiennych i zielonoświątkowych

W Niemczech istnieją dwa różne systemy ocen. Pierwszy to oceny od jeden do sześciu. Jedynka oznacza bardzo dobry, sześć – niedostateczny. Ocena cztery lub gorzej oznacza niezaliczenie egzaminu. Jest to najczęściej stosowany system w Niemczech. Jest stosowany   w szkołach od klasy pierwszej do dziesiątej, a także w koledżach i na uniwersytetach. Dodatkowo oceny te mogą być zdywersyfikowane poprzez dodawanie części dziesiętnych.