Karnawał w Wielkiej Brytanii

Karnawał w Wielkiej Brytanii wygląda nieco inaczej niż w Polsce.  Po stuleciach wojny na Wyspach zwyciężył nastrój zabawy i karnawałowe szaleństwa trwają tu niemalże  cały rok.

Już w listopadzie, obchodzi się tu  fiasko spisku prochowego, który miał w 17 wieku wysadzić w powietrze parlament tak zwany Dzień Guy’a Fawkes’a. W tym dniu przy ogromnych ogniskach i fajerwerkach Brytyjczycy bawią się na ulicach miast.

Szczególnie karnawałowy charakter ma naturalnie Nowy Rok. 25 stycznia Szkoci mają poprawiny. W tym dniu obchodzą  urodziny narodowego poety Roberta Burnsa, które świętują bardzo hucznie.

Walijczycy świętują 29 lutego, w dzień swego patrona, świętego Davida, a Irlandczycy 14 marca, w dzień świętego Patryka. Wszystkie te wyspiarskie karnawały odzwierciedlają wielokulturowy i wieloetniczny charakter kraju.

Największą jednak kulminacją świąt, zabaw i festiwali trwających przez okrągły rok jest największa w Europie karnawałowa impreza w Londynie. Jest to  sierpniowy Karnawał Karaibski w dzielnicy Nothing Hill.