Najwybitniejsi pisarze i poeci brytyjscy

WILLIAM SHAKESPEARE (1564-1616) – największy na świecie dramaturg i pisarz języka angielskiego, został uhonorowany tytułem narodowego poety Anglii i “Bardem z Avonu”.

Romeo i Julia,
Hamlet,
Macbeth

JANE AUSTEN (1775-1817) – była angielską pisarką najbardziej znaną z sześciu znaczących powieści, które interpretują brytyjskie ziemiaństwo pod koniec XVIII wieku.

Duma i uprzedzenie,
Emma,
Rozważna i romantyczna.

CHARLES DICKENS (1812-1870) – jeden z najbardziej poczytnych angielskich pisarzy wszechczasów, słynie z powieści poruszających drażliwe kwestie ubóstwa, pracy dzieci i niewolnictwa

Najważniejsze dzieła

Opowieść wigilijna,
Oliver Twist,
Wielkie nadzieje

A. MILNE (1882-1956) – pionier w pisaniu książek dla dzieci, Milne wniósł ogromny wkład do świata literatury w ciągu swojej kariery. Autor Kubusia Puchatka 🙂

R.R. TOLKIEN (1892-1973) – był angielskim pisarzem, filologiem i naukowcem. Jego dzieło The Hobbit, które początkowo było historią na dobranoc dla jego dzieci, stało się wielokrotnie nagradzaną powieścią, która zyskała setki milionów fanów na całym świecie. Autor WŁADCY PIERŚCIENI.

Najwybitniejsi pisarze i poeci niemieccy

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) – niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku, najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, a także jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik.

„Cierpienia Młodego Wertera”
„Król Olch”
„Faust”

Friedrich Schiller (1759-1805) – niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru     i  dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej

Najważniejsze dzieła :

„Wilhelm Tell”
„Maria Stuart”
„Oda do radości”

Wilhelm Karl Grimm (1786-1859) i Jacob Ludwig Karl Grimm (1785-1863) Dwaj rodzeni bracia, pisarze i uczeni niemieccy, którzy dużą część swoich dzieł publikowali wspólnie.

Autorzy Baśni braci Grimm.

Thomas Mann (1875-1955) –  Prozaik i eseista, laureat literackiej nagrody Nobla w 1929. Uznany za najwybitniejszego pisarza niemieckiego pierwszej połowy XX wieku i jednego z najwybitniejszych, obok m.in. Goethego, w dziejach literatury niemieckojęzycznej

Najważniejsze dzieła :

„Buddenbrookowie”
„Śmierć w Wenecji”
„Czarodziejska góra”
„Doktor Faustus”

Günter Grass (1927-2015) – Pisarz narodowości niemiecko-kaszubskiej, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Najważniejsze dzieła:

Trylogia gdańska – powieści:
„Blaszany bębenek”
„Kot i mysz”