W świecie Juliana Tuwima

W związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Polskiego zaprosiliśmy uczniów klas 1-3 do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim, którego celem było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie kultury żywego słowa, kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości oraz promowanie talentów recytatorskich. Cieszył się on dużym powodzeniem, a prezentowane wiersze Juliana Tuwima zostały przez uczniów perfekcyjnie przygotowane. Jury, po długich obradach, wyłoniło zwycięzców. Są nimi:

Kategoria klasa I:
I miejsce: Marcelina Anioł kl. 1b
II miejsce: Barbara Więcek kl. 1b
Wyróżnienia: Milena Czechowicz kl. 1b, Malwina Derela kl. 1b

Kategoria klasa II:
I miejsce: Jakub Preinl kl. 2b
Wyróżnienia: Łukasz Jankowski kl. 2b, Karolina Mida kl. 2c

Kategoria klasa III:
I miejsce: Jakub Drużkowski kl. 3b
Wyróżnienie: Hanna Czernecka kl. 3a

21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej. Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych.

Słowa Karola Libelta Naród żyje, dopóki język jego żyje, bez języka nie ma narodu” oznaczają, że głównym nośnikiem tradycji i tym samym utrwalaczem tożsamości narodowej jest język.

Dla Polaków Dzień Języka Ojczystego to ważne wydarzenie, ponieważ w naszej historii były czasy, kiedy Polacy nie mogli się swobodnie posługiwać  językiem ojczystym. Doceńmy więc nasz piękny, zróżnicowany język i poprawnie się nim posługujmy.