„Witaj majowa jutrzenko”

28.04.2023r świętowaliśmy  rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej ) konstytucja uchwalona przez Sejm Wielki. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

Dzień 3 Maja  został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponowne jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku. Podczas II Wojny Światowej święto zostało zdelegalizowane. Również w czasach powojennych nie było obchodzone.  Dopiero od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja – znów jest świętem narodowym.

Rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja uczciliśmy poprzez udział w przeglądzie pieśni patriotycznych. Każda  klasa przygotowała wybrany utwór i zaprezentowała koleżankom
i kolegom, zapraszając jednocześnie do wspólnego śpiewu. Odśpiewaliśmy : pieśni legionowe np. „Marsz Pierwszej Kadrowej” oraz „My pierwsza brygada” , pieśni narodowe np. „Rotę”, pieśni wojskowe: „Szara piechota” ,” Przybyli ułani pod okienko”  oraz pieśni powstańcze : „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”.

To była niecodzienna uroczystość. Wspólne, radosne i patriotyczne śpiewanie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej

27.04.2023 w RCKB w Brzesku odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej pn. „Be a Star”. W konkursie Jury oceniało poprawność językową, walory głosowe i interpretację utworów. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Kornelia Świątkowska, która oczarowała publiczność i zajęła I miejsce w konkursie w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy!